Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji, son yıllarda teknoloji ve bilimsel ilerlemenin ışığında en hızlı ilerleyen ve gelişen bilim dallarından biridir.
Ortopedi ve Travmatoloji bölümümüzde, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavileri uygulanmaktadır. Hastalar, tedavi planları ile ilgili olarak uzman doktorlarımız tarafından tüm ayrıntılarıyla bilgilendirilmektedir.
 
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ HİZMETLERİ
• Kas-iskelet sistemi hastalıkları ve osteoporoz tedavisi
• Omurga Cerrahisi (Spinal cerrahi)
• Bel fıtığı ameliyatları
• Diz, ayak bileği ve omuz artroskopik cerrahi
• Kaza Cerrahisi
• Tüm kırık, çıkıkların onarımı
• Total protez ameliyatları
• Kalça kırığı ameliyatı (Kalça cerrahisi)
• Spor yaralanmaları

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Tanı ve Tedaviler-Diz, ayak bileği ve omuz artroskopik cerrahisi
Vücut boşluklarının ince ve özel ışık kaynakları ile aydınlatılarak incelenmesi işlemine “endoskopik “ “cerrahi”, söz konusu vücut boşluğu bir eklem olduğunda ise “artroskopik cerrahi” denir. Hastaya genellikle alçı uygulanmaz ve ayak bileğinde serbest harekete izin verilir. Birçok kez hastanın ameliyat sonrası erken dönemde (2- 3 gün) basmasına izin verilirken, kıkırdak lezyonlarından sonra 3 – 6 hafta arasında (lezyonun büyüklüğüne göre), kırıklardan sonra ise 6 hafta hastanın o tarafına basmasına izin verilmez. Artroskopik cerrahi en sık diz eklemi olmak üzere omuz, kalça, ayak bileği, dirsek, el bileği eklemleri hastalıklarında kullanılır.

Omurga Cerrahisi (Spinal cerrahi)
Doğan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü omurgada doğuştan veya sonradan oluşan; skolyoz, kifoz (kamburluk) Schuermann Kifozu, spondilolistezis, spinal stenoz, omurga yaşlanması sorunları, ankilozan spondilit, osteoporoza(kemik erimesi), kırıklar, çıkıklar omurga yaralanmaları ve omurga enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda uzmanlaşmış yapısı ile tanı ve tedavi hizmeti sunmaktadır.

Kalça Kırığı Ameliyatları
Kalça eklemi ve bu eklemin yer aldığı leğen kemiği; sağlıklı olarak ayakta durma, yürüme, koşma eylemlerinde etkili rol oynar. Kalça kırıklarında hastalar; düşme sonucu kasık ve kalçalarında şiddetli ağrı olduğunu ve bir daha kalkamadıklarını, kalksalar bile yürümelerinin çok ağrılı olduğunu ifade ederler. Kalça kırıklı hastaların muayenesinde; kırığın olduğu bacakta kısalık, ayağın dışa dönük durduğu ve kalçayı hareket ettirmeye çalıştıklarında ağrı şikâyetleri olduğu görülür. Kalça kırıklarının cerrahi tedavisinde başlıca iki yöntem kullanılmakta olup bunlar; kalça kırığının çivi ile tespit edilmesi ve kalça protezi ile tedavilerdir. (parsiyel yada total protez).
Spor Yaralanmaları
Spor yaralanması denilince aklımıza hep profesyonel bir sporcunun başına gelen, kas ve iskelet sistemini ilgilendiren, müsabaka esnasında darbeye maruz kalmak nedeniyle meydana gelmiş bir sağlık sorunu gelir. Ama aslında çoğumuzun eğlence, rekreasyon ve rahatlama amacıyla yaptığı spor aktiviteler esnasında başından geçen bir spor yaralanması hikayesi vardır. Hatta hayatın akışı içinde başımıza gelen bazı olaylar sonucu maruz kaldığımız bir takım travmalar sporcuların sahalarda karşılaştığı spor yaralanmaları ile birebir benzerlik göstermektedir.

Doğan Hastanesi, menisektomi veya meniskus tamiri, artroskopik ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, iç-dış yan bağ ve kombine bağ yaralanmalarında rekonstürüksiyon ameliyatları, kıkırdak yaralanmalarında, artroskopik mikrofraktür veya osteochondral kıkırdak nakli, omuz çıkığında; artroskopik bankart tamiri, subakromiyal sıkışma sendromu, omuz eklem osteoartriti, labral yırtık eksizyonu tamiri, kıkırdak ameliyatları ve rotator cuff tamiri gibi vakalarda hizmet sunmaktadır.