Meme Cerrahisi

MEME CERRAHİSİ KLİNİĞİ
Meme hastalıklarında karşılaşılan en sık şikâyet meme kitlesini hissetmektir. Diğer şikâyetler; memede büyüme, meme başı akıntısı ve meme başının içe çekilmesi ve kozmetik problemlerdir. Meme hastalıklarının yakınma konuları arasında birinci sırada sancı ya da acıma olarak tarif edilen meme ağrısı yer alır. Ailede meme kanseri öyküsü var ise doktorunuzdan destek almalısınız.

meme_troid

Meme hastalıkları Teşhisi:
Fiziki Muayene: Özellikle koltuk altı ve suprakviküler lenf bezleri aranır. Hasta, fiziki muayene sırasında genel bir muayene süreci yaşar. Hasta öyküsü: Hasta öyküsü, meme hastalıklarının teşhisinde doktor için büyük önem taşısa da hastaya, ultrasonografi, mamografi ve gerekli görüldüğü durumlarda meme MR gibi tıbbi yöntemlere başvurularak doğru bir teşhis konulabilir.

Birçok hastaya, mammografi ve ultrasonografi gibi tarama testleri sonrasında veya elle kendileri bir kitle fark ettiklerinde, hekimleri biyopsi önermekte, bu da hastalarda ciddi korkuya sebep vermektedir. Beraberinde çok sayıda kitle de gereksiz yere opere edilmiş olmaktadır.

Hastanemizde mammografi yerine daha çok, ağrısız olduğundan meme ultrasonografisi tercih edilmekte; şüpheli durum olduğunda meme MR'a hastalarımız yönlendirilmektedir. Meme MR'da kanser şüphesi veya tanısı net olan hastaya meme iğne biyopsisi yapılmakta, daha sonra hastaya meme koruyucu veya memeyi çıkarıcı cerrahi işlemi tercih edilmektedir.
Deneyimli uzman radyoloğumuzun yorumunda Meme MR kullanımı bir çok hastayı gereksiz cerrahi işlemden korumaktadır.

TROİD CERRAHİSİ
Troid bezi, vücudumuzda bazal metabolizmayı düzenleyen, böylece terleme, kilo, uyku, kalp düzenini sağlayan bir yapıdır. İyot eksikliğine bağlı yapısında nodül denilen bezeler oluşur. Bu nodüller hayatın bir döneminde %6-10 oranında kanserleşebilir. Bu sebeple sayısı çok olan, takibi zorlaşan ve kanser şüphesi olan nodüllere cerrahi uygulanmaktadır. Cerrahisinde eskiden nodüller alınırken, bu hastalarda kalan troid dokusunda yeniden nodüller oluştuğunden ve ikinci kez ameliyat gerektiğinden, artık günümüzde bezin tamamı alınmaktadır. Hasta hayatının kalan döneminde her gün bir ilaç kullanmakta, troid kanseri riski kalmamakta ve kontrolleri gittikçe seyrelmektedir.

Ameliyat süresi yaklaşık 45-60 dakika sürmekte, hastalarımız ertesi gün taburcu edilmekte ve hızla iyileşmektedir. Boyun kolye çizgisi üzerinden yapılan kesi, ameliyat sonrası estetik olarak dikilmektedir.